Про проект

«Золото церкви» — проект, у якому зібрана і каталогізована інформація про статки вищого духовенства трьох найвпливовіших в Україні церков: Православної церкви України, Російської православної церкви в Україні та Української греко-католицької церкви.

На шостому році російської-української війни цей проєкт лишається актуальним, оскільки воюють з нами не лише фізично, а й ідеологічно. А деякі архієреї лише на словах декларують свою аполітичність. Насправді ж, є чимало прикладів, коли представники церков пропагують ті чи інші політичні погляди, тісно співпрацюють з політиками й балотуються у місцеві ради, а іноді навіть співпрацюють з окупаційною владою Криму та на Донбасі.

Ми помітили цікаву тенденцію: чим «ближче» священик до політики й політиків, тим більше у нього майна. Зрештою, декларований аскетизм і скромність служителів Бога перетворюються на елітні автопарки, величезні маєтки, будинки на території парку національного значення чи «святі» парковки біля храму. 

При цьому, довіра українців до церкви — як до інституції — знаходиться на дуже високому рівні. Зокрема, за даними соціологів, їй довіряють більше, наприклад, ніж пресі або президенту. 

Звісно, далеко не всі представники українського духовенства ведуть нескромний спосіб життя. Проте, щоб зрозуміти, що ж відбувається насправді і в чиїх інтересах працює церква, ми дослідили понад 200 представників вищого духовенства, яке представляє найпопулярнішу в Україні релігію — християнство. Висновки робити вам.

Крім того, церква в Україні має чимало преференцій від держави, зокрема, звільнення від деяких податків або ж отримання пільг. Однак, в той же час, держава не завжди контролює їхнє використання. 

Дослідження статків церковного керівництва — це перший етап проекту. Оприлюднені дані актуальні станом на червень 2020 року.

Другий етап проекту — інтерактивна карта столичних земель, якими користуються релігійні громади.

Під час підготовки другого етапу проекту журналісти «Слідство.Інфо» дослідили столичні землі, якими користуються релігійні громади трьох найвпливовіших в Україні церков і виявили численні порушення в одній із церков — Російській православній церкві в Україні. Зокрема, частина їхніх храмів будувалася і будується на земельних ділянках, які належить київській громаді, без погодження з органами місцевої влади та місцевими мешканцями. Тобто, по суті, відбувалося і відбувається самозахоплення столичної землі.

Під час підготовки другого етапу проекту, Держгеокадастр відмовився надавати інформацію щодо того, на яких підставах релігійні організації користуються тими чи іншими земельними ділянками. Також журналісти з’ясували: київська влада не володіє інформацією щодо значної частини земель, якими користуються релігійні організації.  Російська православна церква в Україні взагалі не відповіла на жоден інформаційний запит журналістів «Слідства.Інфо».

Незважаючи на це, по мірі надходження нової інформації ми оновлюватимемо інтерактивну карту столичних земель, якими користуються релігійні організації, і готові врахувати позицію усіх сторін, які причетні до цього процесу.

Автори проекту — журналісти «Слідство.Інфо» Євгенія Моторевська та Дмитро Реплянчук.

Ресьорчер — Яніна Корнієнко.

Перший етап проекту «Золото церкви» створений за фінансової підтримки МФ «Відродження», другий етап реалізований у рамках проєкту «IJ meets IT» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.